על הסביבה וטיולים

טיולים מומלצים בגליל:

ההמלצות שאנו נותנים פה הן למענכם, קיבצנו אוסף של טיולים שאנחנו באופן אישי אוהבים וניסינו למלא את הצרכים שלכם לפי הארות ורעיונות שנתנו לנו האורחים שלנו. תמצאו פה טיולים ברמות קושי שונות, בטבע או בעיר, עם או בלי מים, לחורף או לקיץ.

נשמח לשמוע על  עוד רעיונות שלכם להכיר ולהעשיר ספר זה לאורחים הבאים.

שיהיה טיול מוצלח, מקרב  ומעניין.

  • לכל המסלולים אנו ממליצים להצטייד בהתאם עם ביגוד, נעליים, מים וכובע.

 

טיולים על ההר :

משהו על מכמנים: מכמנים הוא ישוב קהילתי שהוקם בשנת 1980, על פסגה נמוכה יותר של הר כמון, בגובה של 530 מטרים מעל פני הים. אוכלוסיית הישוב הטרוגנית, והיא כוללת בעלי מקצוע רבים ושונים. הישוב מנוהל על ידי וועדות המופעלות על ידי חברי הישוב בהתנדבות. וועד הישוב נבחר אחת לשנה במסגרת אסיפה כללית של התושבים. לחלק מהמשפחות ישנם עסקים פרטיים במקום כגון חקלאות: זיתים, בקר, דבש, גרפיקה, אומנות, תיירות ועוד.

שביל יונתן –

משך הטיול: 40 דקות עד שעה וחצי 3.5 ק"מ, טיול מעגלי

דרגת קושי: קל

מתאים ל: משפחות עם ילדים קטנים, כלבים, לא מתאים לכיסאות גלגלים ועגלות

אופי: טיולי פרחים, תצפיות נוף, אין מים

מרחק ממכמנים: תחילת הטיול בדרך התנ"ך אל הטבע

שביל יונתן הוא מסלול סובב הישוב מכמנים, הנמצא בראש הר כמון ולכן ניתן לראות ממנו את אזור הגליל התחתון עמק סכנין וישובי משגב וממזרח את הכנרת וממערב את ים התיכון ומפרץ חיפה

השביל הוקם לזכרו של יונתן הדסי, לוחם יחידת מגלן אשר נהרג במלחמת לבנון השנייה  וחבריו ומשפחתו הקימו וסללו שביל זה כדי לשמר את זכרו. במהלך הטיול עצמו ישנן שפע נקודת עצירה ותצפית ומומלץ לעצור להתרשמות מהנוף, מהרוח ומהצמחייה המכסה את ההר

בסוף המסלול בטבע נכנס דרך שער לגן היפני של שלמה וטאיקו אליאש ויש לשמור על הגן ולא לקטוף מפירותיו, נא לסגור את השער בכניסתכם. הגן הוא חלק מקומפלקס של האמנית היפנית טאיקו קושידה היא ובעלה המציעים בין השאר הדגמה של טקס התה היפני, ארוחה יפנית וביקור בסטודיו ובגלריית

העבודות של טאיקו בה מוצגים בגדי הקימונו, מחיצות הנייר ועבודות נוספת. אפשר להסתובב בגן ולאחריו להמשיך במסלול דרך הישוב בחזרה לנקודת ההתחלה. ניתן להוסיף לטיול גם ביקור במכוורת דבש מכמנים שנמצאת בחוץ

לגן היפני בתאום מראש ובתשלום- פרטים במשרד דרך התנ"ך אל הטבע

אני משאילים מפות במשרד, מוזמנים לבקש  »

חשוב לשים לב לסימון הירוק לשביל יונתן (אחרי הגדר) ולא להמשיך ישר על השביל הכחול  »

המלצה מקומית:

ב"המלצה מקומית" קיבצנו לשימושכם המלצות משלנו על מסלולי טיול שאנחנו אוהבים, מסעדות אהובות, אנשים שכדאי לפגוש ועסקים קטנים ויפים.

חיזוק הקהילה המקומית היא הדרך שלנו להודות לכל שותפינו לחיים יציבים וחזקים בגליל, והוא המשך של הגשמת החלום שלנו לאורך עשרות שנים.

                     

מעין ונחל כמון-

משך הטיול: בין 40 דקות לשעתיים וחצי בהתאם לאורך המסלול שתבחרו.

מתאים ל: מסלול קצר עם ילדים קטנים, מסלול ארוך עם ילדים גדולים.   לא מתאים לכיסאות גלגלים או לעגלות.

אופי: תצפיות נוף, מעין, הלכה למעין וחזרה לרכב אותה הדרך/ הקפצה בסוף המסלול, מים מועטים לא לרחצה, עד המעיין רוב המסלול בצל.

מרחק ממכמנים: 7 דקות נסיעה, ניתן גם להתחיל ממכמנים- כ - 25-40 דקות הליכה.

איך מגיעים: נוסעים לכיוון כמון כ - 100 מטר לפני הישוב לפנות ימינה לכפר כמאנה ולהשאיר את המכונית בחניה הקטנה שנמצאת בנקודה הנמוכה ביותר בדרך ליד עץ חרוב גדול.

מעין כמון הוא נקודת ההתחלה של נחל כמון, זהו מעיין קטן מאוד שלא ניתן להיכנס למים אך הוא משמש לנקודה להשקיית הצאן עבור רועים העיזים המקומיים. בדרך עוברים בחורשת אורנים קטנה וניתן לראות את מדרונות ההרים את הצמחייה המקומית הכוללת עצי אלון רבים, אלת המסטיק וקטלבים .

אפשר לעשות את המסלול הקצר הכולל הגעה למעין וחזרה (מסלול המתאים לילדים קטנים) שם אפשר גם לעשות פיקניק קטן או לרדת את כל הנחל כמון עד לחוסניה- מומלץ לעשות הקפצת רכב לפני לנקודת הסיום (מתאים לילדים גדולים)

נחל עמוד-

משך הטיול: שעה וחצי עד שעתיים, כ- 5 ק"מ (ניתן לקצר).

דרגת קושי: בינוני, ירידה ארוכה בהתחלה ועליה ארוכה בסוף

מתאים ל: ילדים מעל גיל 6,

אופי: מסלול מעגלי, , טיול מים כל השנה**, כניסה בתשלום, כדאי להתעדכן על שעות פעילות השמורה, אין כניסה לבעלי חיים.

מרחק ממכמנים: כ45 דקות נסיעה.

איך מגיעים: נוסעים בכביש מספר 85 מעכו לצפת. בצומת חנניה פונים צפונה לכביש 866, בין סימון הק"מ ה- 40 וה- 41 פונים מזרחה אל דרך עפר מסומנת אדום. הדרך טובה לכל סוגי הרכב ומגיעה אחרי קילומטר וחצי אל חניון משטרת עין א- תינה. מכאן מתחיל מסלול ההליכה.

 

אורכו של נחל עמוד 12 ק"מ והוא מהיפים שבנחלי הגליל. אנו נסתפק בטיול בקטע קטן יחסית מהנחל. הטיול יפה ולא קשה, ורק בגלל העלייה התלולה בסופו (לא להיבהל, השביל נוח) הוא מוגדר כבעל דרגת קושי בינונית.

נחל פרוד-

משך הטיול: חצי שעה עד 45 דקות. כ-2 ק"מ (ניתן לחזור את הדרך במעלה הנחל ולהגיע למכוניות או לעשות הקפצה של המכוניות)

דרגת קושי: קל

אופי: מסלול מעגלי או לא (בסוף המסלול יש חניה גדולה ומקומות ישיבה- אפשר לעשות פיקניק נחמד), מתאים למשפחות עם קטנים אך לא לעגלות, מסלול בתוך המים, רוב המסלול בצל

מרחק ממכמנים: 25 דקות

הגעה: מחנים את האוטו בכניסה לקיבוץ פרוד. המסלול כולו מימין לכביש הכניסה לקיבוץ.

 

יורדים עד המפל השני ועולים חזרה, אפשר גם לטייל עד סוף הנחל עד לחניה גדולה (אליה ניתן לעשות הקפצה של רכב) או אפשר גם לטייל מהחניה מהצד השני של הכביש (משמאל)

 

נחל שופע מים בעונת החורף (בשנים גשומות בלבד.  לא בכל שנה..) בזמני גשמים חזקים יש הרבה מפלים יפים ולאורך כל המסלול ישנן פינות חמד רבות, אנו ממליצים לעשות פיקניק קטן בסוף המסלול (בדרך למסלול אפשר להצטייד בחומוס מאחד הכפרים באזור).

נחל צלמון-

משך הטיול: כקילומטר וחצי. אפשר לטייל הלוך וחזור, ואפשר לשים מכונית שנייה בקצה המסלול - בירידה החזקה בכביש לפני העלייה - כ2 קמ בהמשך הכביש

אופי: מסלול משפחתי, לילדים הולכים. לא לעגלות, מסלול מים.  

מרחק ממכמנים: 25-30 דקות

הגעה: נוסעים לכיוון ראמה, ומיד אחרי הרמזור השני פונים ימינה לכיוון סלאמה.

נוסעים עד שמימין יש מגרש חניה גדול וברור.

 

נחל יפה וקרוב, זורם כל השנה (בכמויות בהתאם לעונה).

פינות חמד לאורכו גם בקיץ.

04-9881337